Sveučilište u Splitu

CSI laboratorij
25

U sklopu izložbe „Vodnjanske relikvije očima znanstvenika – antropološki pristup“, u Sveučilišnoj galeriji „Vasko Lipovac“ održale su se edukativne radionice za djecu i mlade, učenike osnovnih i srednjih škola, kao dar Sveučilišta u Splitu učenicima naše županije. Radionice provedene pod vodstvom djelatnika Sveučilišnog odjela za forenzične znanosti i Umjetničke akademije polaznicima su predočile velike mogućnosti povezivanja znanosti i umjetnosti. Održane su radionice „Forenzična analiza povijesti“, „Otisci papilarnih linija“, „Tragovi krvi“ i „Mala škola anatomije“.

Tijekom forenzičnih radionica „Otisci papilarnih linija“ i „Tragovi krvi“ pod vodstvom Ane Banovac, mag. forens. i Tonija Ljubića, mag. forens., učenici su imali priliku diskutirati o razlikama i sličnostima između forenzično - kriminalističkih serija koje gledaju na televiziji i stvarne situacije u forenzičnom svijetu. Naučili su o pojavnim oblicima uzoraka papilarnih linija, mehanizmima nastanka otisaka prstiju na različitim površinama te s načinima otkrivanja, vizualizacije, fiksiranja i izuzimanja takvih tragova. Upoznati su s likom i djelom Ivana Vučetića te prvim slučajem u povijesti u kojem su korišteni upravo otisci papilarnih linija kako bi se došlo do počinitelja. Učenici su se pokazali izvrsnima u daktiloskopiranju, prepoznavanju vlastitih osnovnih oblika papilarnih linija te pronalaženju, vizualizaciji i izuzimanju otisaka papilarnih linija na različitim predmetima korištenjem daktiloskopskih prašaka, kistova i folija.

Također, dobili su temeljne informacije o biološkim i fizikalnim karakteristikama krvi, oblicima tragova krvi koji se mogu pronaći na mjestu događaja te odgovor na pitanje što se sve iz tragova krvi nađenih na mjestu događaja može saznati o samom događaju, počinitelju i žrtvi. U drugom, praktičnom dijelu učenici su vidjeli kako se kapljice krvi ponašaju  i izgledaju s obzirom na visinu s koje su pale, kut pod kojim su pale i vrstu podloge na koju su pale. Učenicima je demonstriran način na koji se kapljice mijenjaju s obzirom na brzinu i smjer kretanja objekta ili osobe s koje potječu kapljice. Na samom kraju učenici su koristili dvije forenzične metode za detekciju krvi te uspješno izvršili analizu materijala tragova nalik na krv.

U radionicama je ukupno sudjelovalo preko sto učenika OŠ Pujanke, Dugopolje, Mertojak i Blatine te učenici drugih škola koji su se individualno prijavili.

Post Rating

There are currently no comments, be the first to post one.

Post Comment

Ime (obavezno polje)