Novosti
Na Forenzici održana znanstveno-stručna konferencija „Mehanizmi prepoznavanja nasilja u obitelji i društveno-pravni odgovori“
- 9. prosinca 2021.
- Posted by: Ana Saric Gudelj
- Category: Događanja Istaknuto Nekategorizirano
U Multifunkcionalnoj dvorani Sjevernoga tornja na Kampusu, u četvrtak i petak, 25. i 26. studenoga 2021. godine održana je znanstveno-stručna konferencija naziva „Mehanizmi prepoznavanja nasilja u obitelji i društveno-pravni odgovori“. Konferenciju je organizirao Sveučilišni odjel za forenzične znanosti u suradnji sa Skloništem za djecu i odrasle, žrtve nasilja u obitelji Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije povodom Međunarodnoga dana borbe protiv nasilja nad ženama i obilježavanja deset godina rada Caritasova Skloništa za žene i djecu žrtve nasilja.
Konferenciju „Mehanizmi prepoznavanja nasilja u obitelji i društveno-pravni odgovori“ otvorila je organizatorica skupa, doc. dr. sc. Ana Jeličić, koja je zajedno sa Kristinom Alduk, mag. forens. govorila o temi problematike nasilja u obitelji u okolnostima epidemija virusa Covid 19. Istaknula je kako su Covid i lockdown bili okidači za porast kaznenih djela nasilja u obitelji, ali i da je radi suzbijanja istoga nužna senzibilizacija javnosti te edukacija i provođenje preventivnih mjera. Poražavajuća je, naime, statistika prema kojoj je broj kaznenih djela nasilja u obitelji u 2020. godini porastao za više od 45 posto na području Policijske uprave Splitsko-dalmatinske, u odnosu na 2019. godinu. Na razini cijele Republike Hrvatske ta brojka je skočila za 30 posto, kao i u EU. Autorice su usporedile situaciju u Hrvatskoj sa susjednom Italijom, te su istaknule sumnju kako je omjer prijavljenih djela nasilja u obitelji i onih neprijavljenih 1:25. Istraživanje docentice A. Jeličić i K. Alduk, mag. forens. provedeno je u svrhu izrade diplomskog rada, a poražavajući rezultati do kojih su došle, potakle su organizaciju ove konferencije.
Sljedeće izlaganje je održao prof. dr. sc. Šimun Anđelinović koji je govorio o vještačenju tjelesnih ozljeda uz niz fotografija kojima je prikazao kako izgledaju ozljede koje zadobije žena žrtva nasilja i po čemu su one uvijek prepoznatljive ukoliko se evidentiraju na vrijeme. Govorio je o razlikama između težih i lakših tjelesnih ozljeda i o ključnoj ulazi sudskih vještaka. Profesor je naglasio kako su prijava nasilja nadležnim tijelima i liječnička dokumentacija koja je prati, neophodne za daljnje procesuiranje počinitelja nasilja.
Psihoterapeutkinja Maja Jakšić, voditeljica centra za edukaciju i savjetovanje Hippocampus, nastavila je niz izlaganja govoreći o emocionalnom i psihičkom zlostavljanju. Konkretno je i vrlo jasno identificirala različite oblike emocionalnog nasilja u okvire teme 50 nijansi emocionalne manipulacije. Naglasila je kako emocionalno zlostavljanje ne ostavlja vidljive ožiljke te ga je stoga jako teško prepoznati, no ono je nažalost sve češći oblik nasilja u obitelji i okidač razdora i sukoba. Ovaj oblik nasilja i same žrtve često ne prepoznaju dok šire društvo nije toliko osjetljivo na ovu problematiku kao na tjelesno i spolno zlostavljanje. Riječi koje omalovažavaju, vrijeđaju, izvrću ruglu, odnosno ponižavaju osobu, kao što su psovke, prijetnje ili ucjene, ostavljaju jednako opasne posljedice i narušavaju dostojanstvo osobe, utjeruju strah i ruše samopoštovanje, istaknula je M. Jakšić.
Jedan od često zapostavljenih oblika nasilja je financijsko zlostavljanje, a o njemu je govorila dr. sc. Nevena Aljinović istaknuvši da postoje različiti aspekti u odnosu na spolnu i dobnu osjetljivost. O financijskom zlostavljanju se uistinu malo govori u društvu i stoga je teško prepoznati obrasce kojima se služi nasilnik ove vrste. Predavačica je stoga protumačila načine ekonomskog nasilja, kao što su oduzimanje primanja, zabrana rada, otuđivanje imovine ili drugih primanja, laganje kod alimentacije i podizanje kredita na ime žrtve. Navela je i zakonske mjere sankcioniranja takvih prekršajnih i kaznenih djela.
Tina Peraica, prof. soc. ped., zaposlenica KB Dubrava u Zagrebu, na Klinici za psihijatriju, Referentnom centru Ministarstva zdravlja za poremećaje uzrokovane stresom te koordinatorica Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja Grada Zagreba, prezentirala je rezultate istraživanja vezanih uz rodne razlika među žrtvama nasilja u obitelji, te je progovorila i o muškarcima žrtvama nasilja u obitelji ukazujući na zapostavljenost ove problematike u javnom i znanstvenom diskursu.
U brojnim slučajevima obiteljskog nasilja upravo su djeca žrtve bijesa svojih roditelja i staratelja, i svih onih o kojima ovise i u koje imaju najviše povjerenja. Na ovu najranjiviju skupinu društva, na problem zlostavljanja djece, osvrnula se doc. dr. sc. Nina Mišić Radanović koja je prisutne upoznala sa kaznenopravnim aspektima zaštite djece od nasilja u obitelji.