VALIDACIJA POTVRDNIH TESTOVA NA KRV ŽIVOTINJA- NASTAVAK ISTRAŽIVANJA

Opis područja istraživanja i specifičnih aktivnosti

Validacija je standardni postupak u forenzičnim znanostima, posebice u domeni preliminarnih i potvrdnih testova na biološke tekućine. U sklopu validacijskog procesa se utvrđuje specifičnost i osjetljivost testa ali i njegove slabosti. Planirano istraživanje je nastavak istraživanja započetog prošle akademske godine i provoditi će se na uzorcima krvi dosad neanaliziranih životinjskih vrsta unutar kralješnjaka. U sklopu istraživanja će se nastaviti i raditi na izradi zbirke krvnih razmaza.

Prikupljanje uzoraka krvi će raditi osobe specijalizirane za takve poslove, veterinari i veterinarski tehničari. Prikupljeni uzorci krvi neće dovoditi u bilo kakvu opasnost životinje od kojih se uzorak uzima niti će utjecati na njihovo zdravlje.

Prikupljeni uzorci krvi će služiti za izradu trajnih preparata krvnih razmaza različitih životinja i na taj način će tvoriti bazu podataka na temelju koje će se moći raditi identifikacije životinjskih vrsta. Dio prikupljenih uzoraka krvi će se koristiti u validaciji preliminarnih testova za krv pri čemu će se utvrđivati vrsna specifičnost i moguća pojava lažno pozitivnih rezultata ovakvoga testiranja. Iz prikupljenih uzoraka krvi će se izolirati DNA i testirati uspješnost različitih metoda izolacije na dobivenu količinu DNA.

CILJEVI RADA

Cilj istraživanja je stvoriti forenzičnu bazu trajnih preparata razmaza krvi različitih životinjskih vrsta s ciljem njihovog razlikovanja i identifikacije u budućim slučajevima kada porijeklo uzorka krvi nije poznato. U sklopu ovog istraživanja provest će se validacija preliminarnih testova na krv životinja koje nisu sisavci jer u dosadašnjim istraživanjima druge skupine kralješnjaka nisu bile uključene. Napraviti će se izolacija DNA primjenom različitih metoda i ispitati njihova uspješnost.

PROGRAM RADA

Izrada krvnih razmaza će se raditi na način da će se na predmetnom stakalcu napraviti tanki razmaz životinjske krvi koristeći drugo stakalce i povlačeći pod kutem od 45 stupnjeva. Tako pripremljeni preparat će se zaštititi pokrovnim stakalcem i strane pokrovnog stakalca će se fiksirati voskom i na taj način izraditi trajni preparat.

Prilikom provedbe istraživanja specifičnosti preliminarnih testova će se slijediti upute proizvođača za rad s navedenim testom. Moderni preliminarni testovi na krv su osmišljeni na način da daju pozitivne rezultate (obično promjena boje kod kolorimetričnih testova ili pojava linije kod antigenskih testova) kada dođu u kontakt sa krvi primata, točnije njihovim hemoglobinom. Lažno pozitivne reakcije ovakvih testiranja mogu istražitelje na mjestu događaja ali u laboratoriju usmjeriti u krivom smjeru što bi dovelo do daljnjeg ispitivanja i označavanja životinjskog traga krvi kao ljudskog.

Izolacija DNA će se napraviti u sklopu istraživanja kako bi se provjerila uspješnost postojećih metoda izolacije koje se provode u laboratoriju na izolaciju životinjske DNA.

ČLANOVI - NASTAVNO OSOBLJE ODJELA

Docent